Z Ziemi do Alpha Centauri w 20 lat?


Z Ziemi do Alpha Centauri w 20 lat?

Słynny astrofizyk Stephen Hawking oraz miliarder Jurij Milner zamierzają zbudować flotę niewielkich pojazdów kosmicznych, które w ciągu 20 lat dotrą do najbliższej znanej nam gwiazdy Alpha Centuari - informuje rosyjska agencja prasowa TASS.

Dziś najszybszy pojazd kosmiczny potrzebuje ok. 30 tys. lat, aby osiągnąć Alfa Centauri. Jednak dzięki najnowszej technologii, dotarcie do najbliższej gwiazdy ma zająć 20 lat. Jak tłumaczy Milner, ma być to możliwe dzięki ultralekkiej konstrukcji floty statków kosmicznych. Każdy obiekt wyposażony będzie w szeroki na kilka metrów żagiel, ale jego grubość sięgnie jedynie kilkuset atomów. Nie będzie poruszał się dzięki silnikom rakietowym, a dzięki wiązkom światła, które mogą popychać go tysiąc razy szybciej. Statek ma być wyposażony w specjalne czujniki i kamery, a zebrane dane mają być przesyłane na ziemię.

Starshot opiera się na bardzo otwartych założeniach, które wykorzystywać mają upublicznione dane naukowe, ale każdy zainteresowany będzie mógł wnieść tu swoje pomysły. Projekt ma być "nową inicjatywą w eksploracji kosmosu" i na jego czele stanie Pete Worden, były dyrektor NASA Ames Research Center, a w zarządzie oprócz Hawkinga i Milnera zasiądzie także Mark Zuckerberg.

Cała koncepcja pełna jest oczywiście znaków zapytania i założeń. Najpierw należy skonstruować maleńkie sondy i rozpędzić je laserem do wspomnianej prędkości, co już wydaje się niezwykle trudne.

Wąskim gardłem całego przedsięwzięcia byłby oczywiście pełen zagrożeń lot. Nie wiadomo, czy jakikolwiek statek zdołałby cało dolecieć do Alpha Centauri.Zobacz także:
W 2018 roku SpaceX wyśle statek na Marsa Elon Musk i jego SpaceX nie kryją swoich ogromnych ambicji związanych z podbojem kosmosu. Firma ogłosiła, że wyśle bezzałogowy Red Dragon na Czerwoną Planetę już za dwa lata, czyli w 2018 roku.

Hover Camera - składany selfie dron Chiński startup Zero Zero Robotics zaprezentował drona o nazwie Hover Camera, który będzie za nami podążać, robiąc nam zdjęcia lub nagrywając film.

Samsung pracuje nad samodzielnymi goglami VR Samsung potwierdził, że pracuje nad samodzielnymi goglami wirtualnej rzeczywistości. Urządzenie miałoby oferować bardzo wysoką jakość, porównywalną z Oculus Riftem i HTC Vive. Przedsiębiorstwo ujawniło też, że bada możliwość implementacji funkcji rozpoznawania gestów i śledzenia rąk.

Zamknięcie usługi GG Dysk GG Dysk, to jedna z wielu dostępnych usług przechowywanie danych w chmurze. Każdy użytkownik GG po rejestracji swojego konta dostawał w niej 5 GB przestrzeni na swoje pliki.

Apple odświeża 12-calowego MacBooka W ofercie firmy Apple pojawiły się nowe 12-calowe MacBooki, w tym model wyposażony w obudowę w kolorze różowym. MacBook 2016 będzie dostępny w czterech wariantach kolorystycznych: złotym, srebrnym, szarym i po raz pierwszy w kolorze różowego złota, który na pewno spodoba się kobietom.