Misja Falcon 9: Balon mieszkalny na ISS


Misja Falcon 9: Balon mieszkalny na ISS

Amerykańska rakieta Falcon 9 dostarczyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną nadmuchiwany moduł. Moduł zostanie dołączony do stacji kosmicznej w ciągu najbliższego miesiąca. Waży 1400 kg, a po nadmuchaniu będzie mierzył 4 metry długości i 3,2 metra średnicy. Na chwilę obecną nie będzie spełniał żadnej konkretnej roli. Nieustannie będzie monitorowana temperatura i poziom promieniowania wewnątrz, aby upewnić się czy w przyszłości w tego rodzaju pomieszczeniach mogą mieszkać ludzie.

Nadmuchiwany moduł dostarczyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną rakieta Falcon 9. Ostatnie cztery próby lądowania rakiet typu Falcon 9 kończyły się fiaskiem, rozbijała się o barkę albo wpadała do wody. Raz udało się osadzić rakietę na lądzie. Rakiety, które wylądują bez uszczerbku mogą być użyte ponownie.

Rakieta Falcon 9 jest dwustopniowa: czyli składa się z dwóch podstawowych części, dolnej i górnej. Na barce wylądowała nie cała rakieta, ale jej pierwszy stopień. Powracał z pułapu 80 km, na którą to wysokość wyniósł drugi moduł rakiety, czyli towarowy statek kosmiczny Dragon.

Rakieta Falcon 9 została stworzona przez prywatne przedsiębiorstwo SpaceX, zaś nadmuchiwany moduł BEAM - zbudowała prywatna firma Bigelow Aerospace. NASA coraz więcej misji zleca niepaństwowym podwykonawcom, w ten sposób dużo oszczędza.


Zobacz także:
W 2018 roku SpaceX wyśle statek na Marsa Elon Musk i jego SpaceX nie kryją swoich ogromnych ambicji związanych z podbojem kosmosu. Firma ogłosiła, że wyśle bezzałogowy Red Dragon na Czerwoną Planetę już za dwa lata, czyli w 2018 roku.

Hover Camera - składany selfie dron Chiński startup Zero Zero Robotics zaprezentował drona o nazwie Hover Camera, który będzie za nami podążać, robiąc nam zdjęcia lub nagrywając film.

Samsung pracuje nad samodzielnymi goglami VR Samsung potwierdził, że pracuje nad samodzielnymi goglami wirtualnej rzeczywistości. Urządzenie miałoby oferować bardzo wysoką jakość, porównywalną z Oculus Riftem i HTC Vive. Przedsiębiorstwo ujawniło też, że bada możliwość implementacji funkcji rozpoznawania gestów i śledzenia rąk.

Zamknięcie usługi GG Dysk GG Dysk, to jedna z wielu dostępnych usług przechowywanie danych w chmurze. Każdy użytkownik GG po rejestracji swojego konta dostawał w niej 5 GB przestrzeni na swoje pliki.

Apple odświeża 12-calowego MacBooka W ofercie firmy Apple pojawiły się nowe 12-calowe MacBooki, w tym model wyposażony w obudowę w kolorze różowym. MacBook 2016 będzie dostępny w czterech wariantach kolorystycznych: złotym, srebrnym, szarym i po raz pierwszy w kolorze różowego złota, który na pewno spodoba się kobietom.