Nvidia przedstawia ultraszybki wyświetlacz do VR


Nvidia przedstawia ultraszybki wyświetlacz do VR

Nvidia zaprezentowała wyświetlacz, który może znaleźć się w następnej generacji urządzeń VR. Wyświetlanie obrazu z częstotliwością 1700 Hz ma sprawić, że największy problem wirtualnej rzeczywistości, a więc choroba lokomocyjna, zostanie całkowicie wyeliminowany.

Wyświetlacz może rozwiązać problemy, z jakimi borykają się obecne zestawy VR. Dzięki niesamowicie wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu nawet osoby bardzo podatne na chorobę lokomocyjna będą mogły cieszyć się trójwymiarową rozgrywką w wirtualnej rzeczywistości.

Zestawy VR, które zadebiutowały (lub będą debiutować) w tym roku, a więc na przykład Oculus Rift, HTC Vive, czy PlayStation VR mogą pochwalić się zastosowaniem wyświetlaczy odświeżających obraz z częstotliwością 90 Hz. I choć taka wartość jest wystarczająca dla twórców tych urządzeń, innego zdania są przedstawiciele firmy Nvidia.

Nvidia stworzyła ekran, który jest w stanie odświeżać obraz z częstotliwością 1700 Hz. Oznacza to, że w czasie jednej sekundy wyświetla on aż 1700 klatek. W porównaniu do klasycznych monitorów, które zazwyczaj wyświetlają obraz z częstotliwością 60 Hz różnica jest ogromna. Zaprezentowany ekran nie jest nową technologią. Inżynierom Nvidia udało się jednak wycisnąć maksymalnie wiele z klasycznych wyświetlaczy, które zazwyczaj działają ze znacznie niższą częstotliwością.

Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli w parze z tak szybkim wyświetlaczem nie pójdą coraz potężniejsze podzespoły generujące obraz, wysoka wydajność ekranu pójdzie na marne. Tworząc ekran o wysokiej częstotliwości odświeżania przesuwamy tylko winą choroby lokomocyjnej z wyświetlacza na inne podzespoły. Aby zatem móc rzeczywiście doznać idealnych warunków do grania w wirtualnej rzeczywistości będą potrzebne nie tylko ultraszybkie wyświetlacze, ale także wydajne podzespoły graficzne i sensory generujące praktycznie zerowe opóźnienie. Zapewne uzyskanie takiej technologii zajmie inżynierom kolejne lata.


Zobacz także:
W 2018 roku SpaceX wyśle statek na Marsa Elon Musk i jego SpaceX nie kryją swoich ogromnych ambicji związanych z podbojem kosmosu. Firma ogłosiła, że wyśle bezzałogowy Red Dragon na Czerwoną Planetę już za dwa lata, czyli w 2018 roku.

Hover Camera - składany selfie dron Chiński startup Zero Zero Robotics zaprezentował drona o nazwie Hover Camera, który będzie za nami podążać, robiąc nam zdjęcia lub nagrywając film.

Samsung pracuje nad samodzielnymi goglami VR Samsung potwierdził, że pracuje nad samodzielnymi goglami wirtualnej rzeczywistości. Urządzenie miałoby oferować bardzo wysoką jakość, porównywalną z Oculus Riftem i HTC Vive. Przedsiębiorstwo ujawniło też, że bada możliwość implementacji funkcji rozpoznawania gestów i śledzenia rąk.

Zamknięcie usługi GG Dysk GG Dysk, to jedna z wielu dostępnych usług przechowywanie danych w chmurze. Każdy użytkownik GG po rejestracji swojego konta dostawał w niej 5 GB przestrzeni na swoje pliki.

Apple odświeża 12-calowego MacBooka W ofercie firmy Apple pojawiły się nowe 12-calowe MacBooki, w tym model wyposażony w obudowę w kolorze różowym. MacBook 2016 będzie dostępny w czterech wariantach kolorystycznych: złotym, srebrnym, szarym i po raz pierwszy w kolorze różowego złota, który na pewno spodoba się kobietom.