Czym otworzyć .jp2


Rozszerzenie plików graficznych w formacje JPEG 2000.

Algorytm JPEG 2000 opiera się na wykorzystaniu dyskretnej transformaty falkowej DWT, która dzieli obraz na wysokie i niskie częstotliwości. Część odpowiadająca niskim częstotliwościom może być dzielona dalej w ten sam sposób. Tak przygotowaną tablicę próbek dzieli się na bloki, a następnie kwantuje i koduje niezależnie od siebie. Stopień kompresji reguluje się poprzez wysłanie tylko niektórych bloków, jak również przez zmienną kwantyzację próbek.

Zaletą JPEG 2000 jest nieco lepsza jakość obrazu przy tym samym stopniu kompresji. W odróżnieniu od JPEG, obraz może być również skompresowany bezstratnie, co czyni nowy standard konkurencyjnym dla formatu PNG. Inna zaleta JPEG 2000 to możliwość przeplotu danych - w miarę odbierania (np. przez sieć) kolejnych próbek obrazu jego jakość stopniowo się poprawia (podobny tryb, choć bardzo uproszczony, oferuje JPEG). Wadą algorytmu JPEG 2000 jest duża złożoność obliczeniowa, w związku z tym nie przewiduje się zastąpienia nim standardu JPEG. Algorytm JPEG 2000 jest wykorzystywany między innymi do kompresowania obrazu w pakietach kina cyfrowego (DCP)
Programy dzięki którym otworzysz plik z rozszerzeniem .jp2:


Nazwa Data Ilość pobrań Ocena

IrfanView

IrfanView 4.51

IrfanView to darmowa i ciesząca się dużą popularnością przeglądarka plików graficznych. Łączy w sobie również elementarne narzędzia edycyjne, pozwalające wykonać proste operacje retuszerskie. Tym co cechuje oprogramowanie, jest minimalistyczny interfejs użytkownika.
2018-04-04 1866 4.30

XnView

XnView 2.48

XnView to bardzo dobra przeglądarka plików graficznych. Podstawowa zaleta programu to ilość obsługiwanych formatów, a jest ich blisko 400. Przeglądarka doskonale nadaje się do konwersji grafiki pomiędzy różnymi formatami. Umożliwia konwersje pomiędzy 70 formatami.
2019-03-04 2056 4.80


Rozszerzenia plików